Gdybym była bogata ...

Lubicie zwiedzać piękne miejsca ? Lubicie przywozić z tych miejsc ładne pamiątki ? 

Przygotowałam dziś dla Was krótką, ale wyjątkową listę fantastycznych europejskich domów handlowych - marzę o ich odwiedzeniu, zwłaszcza w sezonie bożonarodzeniowym :) 

Zakupy w tych miejscach są poza zasięgiem mojej kieszeni, ale już sam fakt odwiedzenia tych fantastycznych budowli - będących pamiątką minionych czasów, wystarczyłby mi w zupełności. Fantazyjna architektura karmi oczy nie mniej niż wystawy ekskluzywnych butików ;)

Numer 1: Paryż - Galeria Lafayette


               http://www.studiofesti.it/wp2/blog/wp-content/uploads/2010/02/studio-festi-parigi015.jpg

Galeria Lafayette to najsłynniejsze centrum handlowe Paryża. Jej początki sięgają końca XIX wieku i tak, jak w przypadku londyńskiego Harrodsa, są zaskakujące. Wszystko zaczęło się bowiem od małej pasmanterii na rogu ulic La Fayette i de la Chaussée-d'Antin, która w ciągu dwustu lat przekształciła się w wielopiętrową galerię handlowo-usługową. Pięknie oświetlony nocą dom towarowy naprawdę wielkie wrażenie wywiera dopiero wtedy, gdy zajrzy się do środka i spojrzy w górę - ku eleganckim balkonom w stylu barokowym i przeszklonemu dachowi. Lafayette to paryskie centrum mody, niemal w każdy weekend można tutaj trafić na pokaz kolekcji projektantów, którzy w galerii mają swoje butiki. W sprzedaży znajdują się produkty aż 80 tysięcy marek, a wystawy sklepowe reprezentują najnowsze trendy w modzie, kosmetyce oraz biżuterii. Domy towarowe Lafayette znajdują się również w Berlinie i Nowym Jorku.

Numer 2: Moskwa - GUM

                             http://michalzaczynski.files.wordpress.com/2012/10/en_00952516_3438.jpg

Budynek Głównego Powszechnego Domu Towarowego (GUM) w Moskwie stanowi przede wszystkim ciekawostkę architektoniczną. Podłużną konstrukcję łączącą formy z żelaza i szkła wzbogacono o elementy tradycyjnej architektury. Wzniesiono ją pod koniec XIX wieku przy Placu Czerwonym i od razu przeznaczono na dom towarowy. Początkowo centrum handlowe mieściło ponad tysiąc sklepów rozmieszczonych wzdłuż pasażów na dwóch piętrach. Dzisiaj ich liczba jest znacznie mniejsza (wynosi ponad 200). Losy budynku były burzliwe, lecz w swoim długim żywocie zawsze stanowił jeden z najważniejszych w całym kraju ośrodków handlu.


Numer 3: Londyn - Harrods

                http://www.londontown.com/LondonInformation/Sights_and_Attractions/Harrods/397c/

Londyński Harrods z zewnątrz bardziej przypomina ważny urząd państwowy, niż centrum handlowe. Budynek powstał na początku zeszłego stulecia - Henry Harrod pierwszy sklep otworzył tu w latach pięćdziesiątych XIX wieku - w (prawie) pierwotnym kształcie przetrwał do naszych czasów. To najbardziej ekskluzywny obiekt handlowo-usługowy w stolicy Anglii. Przy Brompton Road, gdzie się znajduje, zakupy robiła m.in. królowa Elżbieta. 
W Harrodsie obowiązuje pewna niepisana reguła - trzeba zachowywać się i wyglądać odpowiednio. W związku z tym osoby rzucające się w oczy (np. umundurowani żołnierze, skauci albo skinheadzi) mogą zostać wyproszeni przez ochroniarzy bez uzasadnienia takiej decyzji. Innym osobliwym faktem związanym z Harrodsem jest dopuszczanie sprzedaży odzieży z prawdziwych futer. Z tego względu przed budynkiem regularnie dochodzi do protestów obrońców zwierząt.

Numer 4: Berlin - KaDeWe

             http://www.ferienwohnung-zimmer-berlin.de/Tourismus_Berlin/Kurfuerstendamm_berlin_en.htm

KaDeWe to jedno z pierwszych centrów handlowych w stolicy Niemiec i jedno z największych na starym kontynencie. Powstało ono w 1907 roku i z kilkuletnią przerwą w okresie drugiej wojny światowej działa do dnia dzisiejszego. Na stronach domu towarowego można zobaczyć, jak zmieniał się na przestrzeni lat. W środku znajduje się słynna Luksusowa Aleja, przy której zlokalizowane są m.in. butiki Prady, Chanel i Gucciego. W pozostałych częściach galerii znajdują się nieco mniej ekskluzywne sklepy z odzieżą, restauracje i salony SPA. 


Numer 5: Mediolan - Vittorio Emanuele II


                                    http://mytravelphotos.net/galleria-vittorio-emanuele-ii-pictures/

Tę mediolańską galerię handlową trzeba odwiedzić przynajmniej z dwóch względów - aby ubrać się u najlepszych włoskich projektantów i aby zobaczyć wspaniałą konstrukcję architektoniczną zwieńczoną przeszklonym dachem i charakterystyczną kopułą. Pasaż Vittoria Emanuele II to najstarszy dom handlowo-usługowy we Włoszech. Jego budowa trwała prawie piętnaście lat, a rozpoczęto ją w 1864 roku (z lotu ptaka dokładnie widać plan krzyża, na którym powstał). Galeria nosi imię króla włoskiego, a w środku mieści statuy najważniejszych postaci w historii państwa - m.in. Alessandra Volta i Piera Capponi. Charakterystyka poszczególnych galerii zaczerpnięta z artykułu: 
http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,12896835,Slynne_domy_handlowe_w_Europie.html


6 komentarzy:

 1. Myślę że dla każdej z nas to raj na ziemi. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oj ja tez marze o zakupach w tych miejscach:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziewczyny, to istny raj dla każdej z nas !

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogę z dumą powiedzieć, że w większości miałam okazję być :))))

  OdpowiedzUsuń

Byłeś ? Zobaczyłeś ? Skomentuj ! :)