Basic: Denim Jacket

Post z cyklu basic nie pojawił się w zeszłym miesiącu, za co przepraszam ! Systematyczność, której jestem wielką fanką zaszwankowała z uwagi na napięty grafik ;) W tym miesiącu poprawiam się !

Dziś o dżinsowej kurtce, zwanej potocznie kataną.
Historia kurtki dżinsowej liczy sobie ponad 150 lat. Katana była najpierw elementem odzieży roboczej używanej przez poszukiwaczy złota, a później przez robotników. 

Za pierwszy model kurtki dżinsowej uznaje się kurtkę marki Levi Strauss, oznaczoną symbolem 506, którą produkowano od roku 1905. Z kolei marka Lee swój pierwszy model kurtki dżinsowej wyprodukowała w roku 1925 i oznaczyła symbolem 401. Oba modele bardziej przypominały długą, grubą koszulę dżinsową, niż współcześnie znaną katanę. 
Jej pierwowzór pojawił się dopiero w latach trzydziestych ubiegłego wieku i to właśnie w tej formie znamy ją dzisiaj- krótka, dobrze dopasowana do ciała, na piersi dwie kieszenie zapinane na guziki. 

Przez kolejne dwie dekady kurtka dżinsowa była podstawowym elementem codziennego ubioru farmerów. W latach sześćdziesiątych w tej właśnie roli trafiła do wielu hollywoodzkich filmów, a następnie na plecy wyzwolonych hipisów. Później kurtka dżinsowa miała swoje wzloty i upadki. W połowie lat dziewięćdziesiątych już mało kto pamiętał o kurtce dżinsowej - przez długi czas była synonimem złego gustu i wyjątkowego obciachu.

Od kilku sezonów damska katana przeżywa czas wielkich zmian - jest udziwniana na wiele sposobów - traci tym samym swój klasyczny i ponadczasowy charakter. 

Ja jestem wierna modelowi zgodnemu z męskim pierwowzorem - kształt "pudełka", kieszenie na piersiach, srebrne napy. Katana idealnie wkomponowywuje się w styl casualowy, chociaż nie mam nic przeciwko łączeniu jej z eleganckimi kreacjami ...

Ja swoją zamierzam nosić do solejek, do spódnic ołówkowych, do tunik, do eleganckich koszul i śmiesznych t-shirt'ów, do sukienek dopasowanych i rozkloszowanych ... Możliwości jest nieskończenie wiele !

6 komentarzy:

 1. A mnie się taka katana marzy od dawna i ciągle jej nie mam:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. mialam kiedys bardzo podobna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię te kurtki, sama mam dwie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ponadczasowa, każdy powinien mieć w swojej szafie:):)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ponadczasowy jeans, tez uważam, że każdy powinien ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Katanki chyba nigdy nie wyjdą z mody :) Twoja Madziu ma piękny, klasyczny odcień. Moja dżinsowa kurteczka towarzyszy mi od trzeciej klasy podstawówki ( tak, to nie pomyłka :D ) i choć w biuście się już żadną siłą nie dopnę, to nadal nie zamierzam jej wyrzucać :)

  OdpowiedzUsuń

Byłeś ? Zobaczyłeś ? Skomentuj ! :)